Klánovický dětský sbor Claireton Chorale

Vystupování Claireton Chorale – dětského sboru z Klánovic – na tradičních koncertech, rozhlasových a televizních nahrávkách se již stalo samozřejmostí a sbor vešel do povědomí významných osobností našeho hudebního dění a je s ním počítáno i v řadě slavnostních koncertů. Sbor se účastnil, mezi jinými, například slavnostního koncertu v Lucerně k 60. výročí hudebního skladatele Jaroslava Uhlíře, slavnostního koncertu u příležitosti otevření MEDIACENTRA ANDĚL za účasti prezidenta republiky, slavnostního koncertu Děti dětem v Paláci Žofín, pořádaného pod záštitou Livie Klausové, koncertu pořádaného pro pacienty Urologické kliniky Ke Karlovu společně s Karlem Gottem, televizního natáčení a vystoupení v pořadu J. Uhlíře a Z. Svěráka „Hodina zpěvu“, jakož i tradičního vystoupení u nás doma v Klánovicích a také v Újezdě nad Lesy, Horních Počernicích a Běchovicích. Sbor jste také mohli vidět v pořadech v Městské knihovně, v Divadle Járy Cimrmana, v Divadle Horní Počernice, v Divadle na Prádle, v Českém muzeu hudby a mnohých dalších.

Po dobu svého působení, od roku 1999, se sbor zúčastnil několika mezinárodních projektů – Mezinárodní festival duchovní hudby Šumava–Bayerischer Wald (2001), Mezinárodní festival dětských sborů v Moskvě (2004), hudební festival Alta Pusteria (2005), Europa Cantat v Utrechtu (2009), Festival v Rakousku (2010), Open World v Rakousku a Německu (2011).

Co se týče diskografie, sbor natočil CD „Veselé vánoce vám všem…“, DVD – „Sen o Pohádkové říši“, „Vánoce v proměně času“, „Vánoce ve světě“, „10let s Clairetoňaty“, „Adventní koncert v kostele Šimona a Judy“. Sbor také zazpíval spolu s D. Patrasovou na 7 společných CD.

V posledních letech sbor dále usilovně pracoval – nastudoval 3 hudební pohádky J. Uhlíře a Z. Svěráka „O 12 měsíčkách“, „Šípková Růženka“ a „Budulínek“ v Divadle na Prádle, Pohádkovou říši a Pohádky H. Ch. Andersena pro vystoupení v Městské knihovně. Sbor také zpíval na charitativním koncertu „Děti dětem“ pod záštitou Livie Klausové pro hendikepované děti a děti z dětských domovů. Vidět byl i na koncertě pro seniory v MČ Klánovice a Újezd nad Lesy a koncertě v domově s pečovatelskou péčí společně s J. Svěceným, kde byl hostem tehdejší primátor B. Svoboda. Claireton Chorale také nastudoval hudebně–dramatické pásmo V. Trojana „Betlém“.

Na pozvání rakouské organizace EFL (sociální fond na podporu činnosti dětí) se sbor zúčastnil projektu Open World (Otevřený svět) v Německu, společně se sbory z 5 evropských zemí. (Do sboru také chodí děti z Klánovického dětského domova). V roce 2013 se sbor zúčastnil festivalu „Singing World“ v St. Petersburgu, v roce 2014 pak Ohridského hudebního festivalu v Makedonii. Zúčastnil se také česko–čínského festivalu v kostele Šimona a Judy a v sále Martinů (HAMU) festivalu „Vltava 2014“.

Sbor spolupracoval a spolupracuje s významnými umělci – J.Uhlíř, Z.Svěrák, F.Slováček, D.Patrasová, Z.Barták, M.Kociánová, A.Kalivodová, R.Linhart, L.M.Vodička. Dále vystupoval v  O2 aréně s R.Watersem na koncertě „The wall“ (2011 a 2013) a v O2 aréně také zazpíval spolu s R.Williamsem (2014). V roce 2015 zahájil spolupráci s nadačním fondem Harmonie.

Repertoár sboru je velice široký – od hudby 13. století přes klasickou hudbu, lidové písně až k moderní popové, rockové a muzikálové tvorbě.

Sbormistryní a dirigentem sboru je umělecká vedoucí Světlana Tvrzická, MgA, absolventka Moskevské konzervatoře a Ruské Hudební akademie Gněsiných, která je také sbormistryní Kühnůva dětského sboru (od roku 1989).

Audio a video nahrávky

2003 - CD Veselé vánoce vám všem…
2009 - DVD 10let s Clairetoňaty
2013 - DVD Adventní koncert v kostele Šimona a Judy 2. 12. 2009

Sbor také zazpíval spolu s D. Patrasovou na 7 společných CD.
(např. Minidisco show (2004), 21 písniček! Věnováno H. Ch. Andersenovi (2005), Dáda Hitparáda (2006), Od Andulky po Žížalu (2008))